Sonda
Jak dowiedziałeś się o gryfmilitaria.pl ?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jaki wybrać i kiedy warto się zdecydować na zakup namiotu w teren?
Jaki wybrać i kiedy warto się zdecydować na zakup namiotu w teren?

Zakup namiotu musi być przemyślaną decyzją, ponieważ zapewnia nam bezpieczny sen i jest główną ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: deszczem, wiatrem i chłodem. Zatem czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze?

Kształt i konstrukcja

  • Dwuspadowy

Są najmniej praktyczne ze względu na dużą wagę i trudności w rozkładaniu; wymagają dużej ilości śledzi i rozkłada się je najdłużej.

  • Tunelowy

O wiele prostsze i wygodniejsze przy rozstawianiu, zapewniają  bardzo dobrą wentylację, ale przy porywistych wiatrach mogą nie mieć wystarczającej stabilności poprzecznej. Biorąc pod uwagę ich wagę, oferują dużo przestrzeni wewnątrz.

  • Igloo

Najlżejsze, ale zarazem najmniej stabilne są igloo jednopałąkowe. Są małe i lekkie, ale kosztem braku przedsionka i koniecznością użycia śledzi lub szpilek. Najpopularniejsze są igloo dwupałąkowe. Do ich rozbicia nie są potrzebne śledzie ani szpilki, chociaż można ich użyć do lepszego naciągu i stabilniejszej konstrukcji. Ich dużą zaletą jest szybkie rozstawianie, poprzez stelaż mocowany bezpośrednio do tropiku, a w razie potrzeby można rozstawić sam tropik. Wadą jest mały przedsionek lub jego brak.

Namioty o większej ilości pałąków wybiera się, gdy priorytetem jest stabilność konstrukcji, aczkolwiek odbywa się to kosztem większej wagi.

Rozmiar

Wielkość namiotu określana jest jako ilość osób, którą może pomieścić. Najmniejsze są jednoosobowe, a największe. Im większy jest namiot, tym bardziej wygodny i komfortowy, ale także cięższy w transporcie i rozłożeniu. 

Liczba wejść

Najczęściej do wyboru mamy jedno lub dwa. Zaletą dwóch wejść jest możliwość wykorzystania jednego z nich jako przedsionka na bagaż. Oferują też lepszą wentylację.

Materiał

Stelaż najczęściej wykonany jest z włókna szklanego, ale bardziej wytrzymałe i lżejsze są te aluminiowe. Tropik może być wykonany z różnych materiałów, byle był nieprzemakalny. Nowoczesne namioty wykonane są z materiałów odpornych na promienie UV. Warto zwrócić uwagę na podklejone szwy. Podłoga powinna być wykonana ze wzmocnionego poliestru lub nylonu krytego poliuretanem.

Wybierając namiot nie warto sugerować się tylko ceną. Wybór droższego, ale w pełni dostosowanego do potrzeb namiotu jest gwarancją komfortowego wypoczynku i wysoką wytrzymałością konstrukcji na wiele wypraw w teren.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl