Nocleg w namiocie pod rozgwieżdżonym niebem to doskonały sposób na regenerację i uspokojenie nerwów. Nie lada wyzwaniem jest jednak wybór jednego modelu, który sprawdzi się podczas każdej wyprawy w ekstremalnych warunkach. Sympatycy biwakowania nierzadko posiadają więcej niż jeden namiot: lekki model na krótkie wycieczki i bardziej zaawansowany na dłuższe wyprawy. Jeśli w planach mamy nocleg pod namiotem w sprzyjających warunkach pogodowych w sezonie letnim, wystarczy znaleźć jeden odpowiedni produkt. Jaki zatem namiot wybrać? Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Jaki namiot wybrać – kopułowy czy tunelowy?
Konstrukcja namiotów kopułowych umożliwia im samodzielne stanie przy wykorzystaniu samego stelaża. Z tego powodu są idealnym wyborem, jeśli planujemy wyprawę w teren, na którym wbicie śledzia czy szpilki jest utrudnione. Namioty kopułowe wymagają mniejszej powierzchni niż modele tunelowe i łatwiej się je przenosi z miejsca na miejsce. Tropik bardzo ściśle przylega do namiotu właściwego, dzięki czemu słabiej reaguje na kierunek wiatru i nie hałasuje tak bardzo nocą przy silnych podmuchach.
Aby rozstawić namiot tunelowy, niezbędne są śledzie lub szpilki oraz linki napinające. Ten model jest jednak przestronniejszy i lżejszy oraz wyposażono go w przedsionek zapewniający dodatkową przestrzeń do przechowywania. Namiot właściwy i tropik można złożyć i rozłożyć jednocześnie, co zapewnia ochronę przed wodą, jeśli rozstawiamy namiot w czasie deszczu. Ustawione zgodnie z kierunkiem wiatru zapewniają stabilną ochronę, mimo że bardziej poddają się silnym wiatrom bocznym.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze namiotu?
Aby dokonać właściwego wyboru namiotu, należy dostosować go do swoich potrzeb, a więc trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość i wysokość, a także ciężar oraz to, gdzie i w jakich warunkach będziemy go używać. Nie bez znaczenia jest również cena, jaką możemy na ten cel przeznaczyć.
Głównym argumentem wpływającym na wybór namiotu są warunki, w jakich zamierzamy z niego korzystać. W tych używanych od wiosny do jesieni zwraca się uwagę na inne aspekty niż w zimowych. Wiosna-jesień nie potrzebuje mieć wysokich parametrów (wystarczające są 5000/3000 mm H2O), ale potrzebuje dobrej wentylacji oraz moskitiery. Krótszy tropik również poprawia przewiewność. Bardzo przydatna może być możliwość rozstawienia samej sypialni, jeżeli wybieramy się w tropikalną podróż, gdyż może ona zastąpić moskitierę.
Namiot na warunki zimowe powinien mieć wyższe parametry i stabilniejszą konstrukcję, zwiększającą odporność na trudne warunki pogodowe oraz utrzymującą ciężar śniegu. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się stelaże aluminiowe. Powinien mieć dobrą wentylację, a miejsce na szpilki i śledzie powinny być na tyle duże, aby móc w razie potrzeby przymocować namiot za pomocą kijków lub czekana. Warto też wybrać namiot z fartuchami śnieżnym, aby nie podwiewało go pod tropik, w jasnych kolorach widocznych z daleka i ułatwiających znalezienie namiotu.
Wielkość powinna być uzależniona od ilości osób, które będą z niego korzystać oraz z poziomu komfortu, jaki chcemy osiągnąć. Wyższe osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na długość sypialni, aby nie obudzić się z mokrym śpiworem i/lub nie dotykać głową materiału sypialni. Dla jednej osoby wystarczy szerokość rzędu 80-100 cm, dwuosobowe mają zwykle 120-140 cm, trzyosobowe 150-200 cm, a czteroosobowe powyżej 200 cm. Wysokość, w zależności od modelu, może być bardzo różna.
Ostatnim czynnikiem wartym rozważenia jest oczywiście cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić. Warto pamiętać, że nie da się kupić tanio bardzo dobrego namiotu, zwłaszcza jeżeli chcemy, żeby służył nam przez kilka sezonów.